Dotarły do nas dwie świetne i bardzo oryginalne Kolumbie od Aluna Specialty Coffies ze zbiorów na 2016 rok.

Kawy z regionu Tolima, z plantacji Finca La Siberia oraz NasaWe’Sx. Ta druga to kawa z rezerwatu Nevado Del Huila. Obydwie oferują pokaźną, żywą kwasowość owoców cytrusowych, są lekko kwiatowe, w tle karmel i przyprawy.

Znajdziecie je w kategori Drip – TUTAJ

Polecamy !


 

Dotarły do nas ostatnio 2 cascary z Kostaryki. Są to naturalne, suszone na słońcu łupinki (owocnie) kawowca z obecnego sezonu zbiorów, czyli na 2015.

Finca Las Lajas aka Cascara Perla Negra- caturra, mocno orzeźwiająca z pokaźną dozą kwaskowatości.

Hacienda Sonora – red catuai, moc super słodkich, suszonych owoców, praktycznie pozbawiona kwasku.

Znajdziecie je w kategori Drip – TUTAJ

Polecamy !


 

Dotarły do nas ostatnio 2 zacne Etiopie z Nordic Approach. Są to naturalne, suszone na słońcu Yergi z kooperatyw Aricha i Aramo z obecnego sezonu zbiorów, czyli na 14/15.

Yergacheffe Aramo znacie z poprzedniego sezonu – tym razem już od nowego dostawcy. Słodki, ciężki owocowy natural z pokaźnym fermentem.

Aricha to prawdziwy klasyk, chyba nikomu jej przedstawiać nie trzeba. Moc słodkich owoców, lekko wytrawny ferment  i delikatna mleczna czekolada w tle.

Polecamy !


Z lekkim poślizgiem dotarły do nas 2 nowe Kenie. Extra świeży zbiór z obecnego sezonu – 2015. Tym samym kawy z zeszłego sezonu tj. Kenia Uhuru i Muthunzuuni lądują na wyprzedaży – są w sklepie w bardzo promocyjnej cenie. Palone jak zwykle, raz w tygodniu.

Teraz trochę konkretniej o tym, co do palarni dojechało i czym mamy nadzieję Was uraczyć…
Pierwsza kawa to Kenia z Kooperatywy/młyna Gakuyuni. Uprawiana na Mount Kenya w prowincji Kirinyaga. W worku typowe dla Kenii odmiany SL28 i SL34, grade AA. W filiżance słodko, czysto i bogato. Mocne i gęste body, lekki orzeźwiający kwasek. Znajdzie się też nieco typowej cierpkości kenijskiej i charakterystyczny czekoladowy posmak. Dominują owoce, czerwony grejpfrut, rabarbar, porzeczka. Kawa jest w tle także lekko kwiatowa. Typowe dla kaw z Kirinyagi nuty pomidorowe praktycznie nie wyczuwalne. Długi after.

Druga kawa to ziarno z młyna Tambaya w wersji PB, czyli czyste, selekcjonowane, w dodatku w mikrolot ziarno peaberry. Kawa zebrana na Mt. Aberdare w prowincji Nyeri przez farmerów z Rumukia Farmers Cooperative Society. W filiżance słodko i bogato. Nieco okrąglejsza i delikatniejsza w odbiorze od poprzedniczki, średnie body i bardzo lekki kwasek pojawiający się dopiero na końcu. Łagodna i bardzo przyjemna w odbiorze, rewelacyjna po ostygnięciu. Dominują owoce, głównie słodkie cytrusy i pestkowce – brzoskwinia, morela. Tło złożone, wyczuwalne nuty kwiatowe,  słodkie nuty migdałowe, przyprawy. Aftertaste długi i przyjemny, lekko czekoladowy, lekko orzeźwiający.

Na razie obydwie kawy są dostepne jedynie w paleniach do dripa. Nad paleniem do espresso pracujemy, ziarno jest troche za świeże, mokre i dość szybko sie karmelizuje. Jak się uda to wkrótce pojawi się w sklepie.


Wszystkie kawy pakujemy zaraz po wypaleniu i wystudzeniu. Używamy specjalnych, grubych, trzy warstwowych toreb (tzw. stand-upów) o wysokiej barierowości i stabilnej konstrukcji. Torebki są wyposażone w specjalny zawór zwrotny, umożliwiający poprawne odgazowanie bardzo świeżej kawy, tj. w pierwszej fazie usunięcie powietrza z pomiędzy ziaren oraz późniejszą eliminację nadmiernej ilości dwutlenku węgla.  Dzięki takiemu połączeniu kawa zachowuje praktycznie niezmienną świeżość przez co najmniej 3 miesiące od daty palenia. Zużyć zalecamy oczywiście dużo wcześniej 😉

Na każdej torebce kawy znajdziecie etykietę, na której podane są, naszym zdaniem najistotniejsze informacje tj. dokładne pochodzenie każdej kawy oraz takie dane jak odmiana lub odmiany botaniczne ziaren, wielkość ziarna czyli tzw grading i sposób obróbki kawy (natural/sun dried, pulped natural czy washed & sundried).  Z tyłu opakowania znajduje się naklejka z datą palenia, natomiast data  przydatności do spożycia jest dodatkowo wybita na zgrzewie górnym.

Czyste arabiki, czyli wszystkie kawy single origin, te wypalone do espresso i do dripa oraz 100% mieszanki arabik pakujemy w torby w kolorze białym. Mieszanki z domieszką robusty są pakowane w torby w kolorze czarnym.